Alik i Sumaja

9 lutego 2022

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

Zanim trafili do programu, mieszkali w kawalerce, w której kuchnia i łazienka były w jednym pomieszczeniu. Mieszkanie było zimne, wilgotne i zagrzybione. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Dzięki udziałowi w programie mogli zamieszkać w dwupokojowym, bezpiecznym i suchym mieszkaniu. Dziewczynki poszły do przedszkola, a Seyfudin do żłobka. Alik zarabia na budowie i chce uczyć się polskiego.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Psycholog / kurs polskiego / pomoc rzeczowa / wsparcie asystentki rodziny 

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Sumaja śmieje się, słuchając pytania i równocześnie biegając po pokoju za małą Rajaną, która próbuje wspinać się na różne rzeczy. Przy trójce małych dzieci nie miewa wolnej chwili. Gdy jednak dzieci będą większe, to w wolnym czasie chciałaby piec szaszłyki na świeżym powietrzu. Pan Alik też nie wyobraża sobie, jakby to było mieć wolne. “Przyciśnięty” przyznaje, że gdyby mógł, to poszedłby do muzeum na wystawę o starożytności, bo bardzo go to interesuje.

Lubią spacery w parku i nad rzeką. Ich ulubionym miejscem w Warszawie jest Pałac Kultury i Nauki. Chociaż nigdy nie byli w środku, to lubią przebywać w jego okolicy.

O czym marzą?

Oboje marzą o spokojnym, bezpiecznym życiu dla siebie i dzieci. Chcą, by miały normalne życie i nie musiały uciekać. Oboje są zmotywowani, by nauczyć się polskiego. Pan Alik chciałby w przyszłości założyć firmę budowlaną.

W 2021 roku dzięki wsparciu Asystentki rodziny udało im się otrzymać mieszkanie komunalne, do którego się przeprowadzili i teraz jeszcze starają się je umeblować. Zostają jeszcze w programie, bo zależy im na wsparciu ich Asystentki rodziny i potrzebują innej pomocy poza dopłatami do czynszu, ale są już zdecydowanie bliżej osiągnięcia samodzielności niż na początku programu.

Na co zbieramy?

  • kurs polskiego
  • pomoc rzeczowa
  • wsparcie psychologa
  • wsparcie asystentki rodziny

CEL: 34 200 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej