Khawlah i Yasim

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomoże im udział w programie?

Rodzina potrzebuje mieszkania, w którym zmieściliby się wszyscy. Na razie jeden z synów mieszka osobno, bo w ich obecnym mieszkaniu nie ma dla niego dość miejsca. Pan Yasim jest chory (czeka na orzeczenie o niepełnosprawności) i nie może pracować. Pani Khawlah szuka pracy jako nauczycielka arabskiego. Wszyscy synowie pracują, żeby utrzymać rodziców, ale są to proste, fizyczne prace: budowa, sprzątanie, ochrona. Jeden z nich uczy się w szkole dla dorosłych. Jeden z braci związał się z Polką, więc świetnie mówi po polsku, ale pozostali potrzebują podszkolić język, żeby zdobyć lepszą pracę. Rodzice także potrzebują kursu językowego.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe/ nauka języka polskiego/ pomoc w poszukiwaniu pracy/ wsparcie w kontakcie ze służbą zdrowia.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Khawlah i jej mąż lubią czytać, ale w Polsce mają ograniczony dostęp do książek po arabsku, więc ona czyta materiały w internecie, a on stare powieści. Synowie w wolnym czasie lubią spotykać się przy fajce wodnej z kolegami, grać w piłkę nożną i słuchać muzyki. Ich ulubioną okolicą w Warszawie jest Zacisze, bo jest tam dużo drzew i ładnych domów.

O czym marzą?

Chcieliby zostać w Polsce i wieść normalne, bezpieczne życie. Pani Khawlah mówi, że Polska jest dobra dla jej synów, bo są tu piękne dziewczyny. Marzy o tym, by jej synowie mogli spełniać swoje marzenia. Marzeniem jednego z chłopaków są studia na politechnice.

CEL: 28 300 zł 

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej