Medina i Ramzan

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomoże im udział w programie?

Pani Madina ma pozwolenie na pracę i pracuje w gastronomii. Ma tylko jeden dzień wolny w miesiącu. Pracodawca nie pozwala jej brać wolnego, ani robić przerw w trakcie pracy, chociaż potrzebuje ich ze względów zdrowotnych. Pani Medina ma problemy z nerkami, oczami i zębami. Lekarz, który pracuje w firmie zatrudnionej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, powiedział, że nawet nie spojrzy na oczy, bo najpierw trzeba zająć się nerkami.

Pan Ramzan pracuje jako ochroniarz, ale od czasu epidemii bardzo zmniejszono mu liczbę godzin.. Cierpi na bóle nogi, ale nie ma na razie żadnej diagnozy. Pomagają mu trochę ćwiczenia fizyczne. Możliwe, że problemy z nogą to somatyczne objawy problemów potraumatycznych. Pan Ramzan miał już jedną operację przepukliny, ale niestety nie pomogła.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / pomoc prawna / wsparcie w kontakcie ze służbą zdrowia / nauka polskiego / pomoc psychologiczna / pomoc rzeczowa.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Medina ma wolny tylko jeden dzień w miesiącu, ale po pracy lubi gotować w domu. Gdyby miała więcej wolnego czasu, to spotykałaby się częściej ze swoimi kaukaskimi, polskimi i ukraińskimi znajomymi. Bardzo lubi swoje polskie sąsiadki, z którymi nie do końca się rozumieją, ale dużo sobie opowiadają i razem się śmieją.

Pan Ramzan lubi chodzić na siłownię.

Pani Medina uwielbia Warszawę. Boi się, że jeśli ją deportują, to nie będzie mogła pogodzić się z tym, że nigdy więcej już jej nie zobaczy. Bardzo by tęskniła.

O czym marzą?

Pan Ramzan marzy o tym, żeby zostać w Polsce. Chce uczyć się polskiego i pracować.

Pani Madina marzy o wnukach. Chciałaby, żeby syn miał dobre życie, żonę, rodzinę. Gdyby były wnuki, to Pani Medina miałaby kim się zajmować.

CEL: 28 020 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej