Medina i Ramzan

W jaki sposób pomoże im udział w programie?

Rodzina musi wyprowadzić się z mieszkania, które wynajmowała do tej pory. Pani Madina ma pozwolenie na pracę i pracuje w gastronomii. Ma tylko jeden dzień wolny w miesiącu. Pracodawca nie pozwala jej brać wolnego, ani robić przerw w trakcie pracy, chociaż potrzebuje ich ze względów zdrowotnych. Pani Medina ma problemy z nerkami i oczami. Lekarz, który pracuje w firmie zatrudnionej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, powiedział, że nawet nie spojrzy na oczy, bo najpierw trzeba zająć się nerkami.

Pan Ramzan ma obiecaną pracę jako ochroniarz w dyskoncie, ale wciąż czeka na pozwolenie na pracę. Cierpi na bóle nogi, ale nie ma na razie żadnej diagnozy. Pomagają mu trochę ćwiczenia fizyczne. Możliwe, że problemy z nogą to somatyczne objawy problemów potraumatycznych. Pan Ramzan miał już jedną operację przepukliny, ale niestety nie pomogła.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe/ pomoc prawna/ wsparcie w kontakcie ze służbą zdrowia/ nauka polskiego/ pomoc psychologiczna/ pomoc rzeczowa.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Medina ma wolny tylko jeden dzień w miesiącu, ale po pracy lubi gotować w domu. Gdyby miała więcej wolnego czasu, to spotykałaby się częściej ze swoimi kaukaskimi, polskimi i ukraińskimi znajomymi. Bardzo lubi swoje polskie sąsiadki, z którymi nie do końca się rozumieją, ale dużo sobie opowiadają i razem się śmieją.

Pan Ramzan lubi chodzić na siłownię.

Pani Medina uwielbia Warszawę. Boi się, że jeśli ją deportują, to nie będzie mogła pogodzić się z tym, że nigdy więcej już jej nie zobaczy. Bardzo by tęskniła.

O czym marzą?

Pan Ramzan marzy o tym, żeby zostać w Polsce. Chce uczyć się polskiego i pracować.

Pani Madina marzy o wnukach. Chciałaby, żeby syn miał dobre życie, żonę, rodzinę. Gdyby były wnuki, to Pani Medina miałaby kim się zajmować.

CEL: 28 020 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej