Said i Zakija

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

W ich poprzednim mieszkaniu panowała duża wilgoć, mieszkanie było zagrzybione. Wzmagało to tylko problemy zdrowotne członków rodziny. Teraz mieszkają już w lepszych warunkach. Dorośli uczą się języka polskiego w Fundacji i czekają na wolne miejsce u psycholożki.

Pani Zakija przeszła operację, która miała jej pomóc z utrudniającymi życie migrenami, ale niestety – na razie nie odczuwa poprawy. Musi przyjmować leki, na które nie wystarcza jej pieniędzy.

Pan Said, dziennikarz z zawodu, w Tadżykistanie miał dobrze prosperującą firmę budowlaną, a w Polsce jest kierowcą. Ma kłopoty z ciśnieniem. Najstarszy syn, Jakub, ma problemy z nogą, a rehabilitacja na razie nie przynosi zadowalających efektów.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / pomoc psychologiczna dla dorosłych / wsparcie mentora / pomoc w szukaniu pracy / pomoc w nauce dla dzieci.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pan Said lubi uprawiać sport: biega i jeździ na rowerze. Pani Zakija lubi czytać i chodzić na spacery. Jakub interesuje się MMA, a młodsze dzieci lubią bawić się z malutkim Ahmetem.

W Warszawie najbardziej lubią Stare Miasto, bo czują tam, że mają kontakt z historią i kulturą Polski. Od tych warszawskich wolą pruszkowskie parki, bo jest w nich mniej ludzi i spokój, więc można bardziej odpocząć. Said i Zakija lubią też Gdańsk – kiedyś mieszkający tam znajomy Polak zaprosił ich do siebie i bardzo im się spodobało.

O czym marzą?

Gdyby w Tadżykistanie zmieniła się władza i wprowadzono demokrację, to bardzo chcieliby tam wrócić. Jeśli natomiast nic się nie zmieni, to Pan Said chciałby założyć w Polsce firmę budowlaną. Dwójka starszego rodzeństwa uczy się w szkole budowlanej – ze śmiechem namawiają tatę na własny biznes, żeby zatrudnił ich po szkole. Tahira chciałaby być dziennikarką, tak jak tata. A Pani Zakija marzy po prostu o dobrych warunkach życia dla swoich dzieci.

Chcieliby założyć w Polsce organizację pozarządową, związaną z pomocą dla więźniów politycznych w Tadżykistanie.

CEL: 33 300 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej