Slide Sofia
i dzieci
Pani Sofia z rodziną przyjechała z Kazachstanu.
Jest samotną matką, ma piętnastoletnią
córkę Marinę i sześcioletniego synka Mikaia.
Rodzina mieszka w bardzo trudnych warunkach,
w kawalerce z wilgocią i pleśnią, ogrzewanej
piecem na drewno i powinna jak najszybciej
zmienić mieszkanie.

Sofia

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomoże im udział w programie?

Rodzina mieszka obecnie w zagrzybionej kawalerce, w której nie ma centralnego ogrzewania. Mają tam piec ogrzewany drewnem. Zimą Pani Sofia mogła pracować tylko na noce, ponieważ w ciągu dnia pilnowała ognia, żeby nie zgasł i żeby w mieszkaniu było ciepło, gdy córka wróci ze szkoły. W zimie ogrzanie mieszkania kosztowało nawet 1000 zł miesięcznie – połowę tego, co zarabia Pani Sofia.

Marina ma astmę i przebywanie w mieszkaniu z pleśnią i wilgocią szczególnie zagraża jej zdrowiu. Muszą jak najszybciej przeprowadzić się do bezpieczniejszych warunków. Intensywnie szukają mieszkania, także ze wsparciem Fundacji, ale regularnie spotykają się z odmową. Ostatnio wynajmujący odwołał podpisanie umowy na dzień przed umówionym terminem.

Pani Sofia ma wykształcenie handlowo-ekonomiczne, ale w Polsce pracowała w firmie sprzątającej.Podczas epidemii nie pracowała, musiała zostać z synem w domu. Niedawno zaczęła ponownie pracować. Po przeprowadzce planuje poszukać stałej pracy na umowie o pracę, w pobliżu nowego mieszkania – np. w sklepie.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Pomoc mieszkaniowa / dopłaty do czynszu i rachunków / pomoc prawna w sprawach rodzinnych / pomoc rzeczowa / praca / język polski.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Sofia lubi piec ciasta. Dla przyjemności ogląda filmy o II Wojnie Światowej. Marina bardzo lubi malować i rysować. Ostatnio podczas Nocy Muzeów zwiedziły Zamek Królewski w Warszawie i bardzo im się spodobało. Lubią też Stare Miasto i warszawskie parki.

O czym marzą?

Pani Sofia marzy przede wszystkim o dobrym życiu dla swoich dzieci. Sama chciałaby kiedyś pracować w restauracji.
Marina chciałaby pójść na kurs rysunku i dostać się do szkoły plastycznej, a potem – studiować architekturę.

CEL: 26 280 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej