Amira
W jaki sposób wspiera ich udział w programie?
Pani Amira uciekła z Egiptu 3 lata temu, i otrzymała w Polsce status uchodźcy. Do programu dołączyła w 2024 roku z dwuletnim synkiem Amonem. Dzięki pracy męża udaje im się utrzymać w wynajmowanym mieszkaniu, ale stałe opłaty, koszty żłobka i codzienne wydatki są na tyle duże, że nie zawsze stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Pani Amira martwi się perspektywą bezrobocia i bezdomności.
Dwuletni Amon od niedawna uczęszcza do żłobka, i pani Amira bardzo chciałaby podjąć pracę, aby polepszyć sytuację rodziny. W tym celu intensywnie uczy się polskiego i korzysta ze wsparcia doradczyni zawodowej. Dwa razy w tygodniu chodzi na darmowe zajęcia polskiego w Fundacji, uczy się też przy wsparciu wolontariuszki. Jej zaangażowanie w naukę jest godne podziwu – ma rekordową frekwencję na kursach i korzysta z każdej możliwości nauki.
Poza nauką polskiego i doradztwem zawodowym uczestnictwo w programie wspiera rodzinę w różnych codziennych wyzwaniach – zapisach do lekarza, wypełnianiu dokumentów, załatwianiu spraw urzędowych.
Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?
nauczenie się polskiego / dobra praca / poprawa sytuacji finansowej rodziny
Jak spędzają wolny czas?
Pani Amira poświęca większość swojego czasu na opiekę nad synem i zajmowanie się domem. Przynajmniej raz w tygodniu, wychodzi z Amonem do miasta, by zapewnić mu dodatkową rozrywkę. Poza tym, aktywnie uczy się języka polskiego i czasem oglądana filmy.
O czym marzą?
Pani Amira mówi: “W przyszłości, jak już się nauczę języka polskiego, marzę o tym, abym mogła przejąć trochę odpowiedzialności w utrzymywaniu naszej rodziny. Marzę o tym, żeby nas było stać na utrzymanie domu/mieszkania, na auto. Chcę żebyśmy mogli żyć godnie, tak jak inni ludzie. Jak już dojdziemy do takiego miejsca w naszym życiu, mam wrażenie, że przestanę być tak niespokojna i pogrążona w poczuciu lęku przed codziennością, przed przyszłością. Marzę o tym, żeby nie martwić się ciągle perspektywą bezrobocia i bezdomności. Myślę dużo o przyszłości mojego synka.”
Na co zbieramy?
- wsparcie specjalistki integracji
- nauka polskiego
- doradztwo zawodowe
- pomoc prawna
CEL: 21 968 zł
To roczna kwota wsparcia udzielanego rodzinie w ramach programu.