O programie

Starsza kobieta patrzy w obiektyw z delikatnym uśmiechem. Przytulają się do niej dwie dziewczyny, których twarze są ukryte we włosach.

Fot. Marek Maliszewski

Witaj w domu

Opuszczasz dom. Opuszczasz, bo musisz – zagrożone jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Po miesiącach, czasami latach tułaczki trafiasz do obcego kraju. Nie masz tu nikogo. Nie znasz języka. Jesteś bez pieniędzy, mieszkania, pościeli, garnków, ciepłej odzieży. Za to z poczuciem skrajnego przemęczenia, depresją, stresem pourazowym, chorobami wynikającymi z trudnych warunków życia i niepokojem o przyszłość – bo nie wiesz nawet tego, jak długo władze pozwolą Ci tu zostać. 

Z takim bagażem trafiają często do Polski rodziny z doświadczeniem uchodźczym. I mimo determinacji i wielkich chęci, samodzielne przekroczenie barier systemowych, które stoją na drodze do dobrego, bezpiecznego życia jest dla nich bardzo trudne, a czasem niemożliwe. Publiczne programy integracji są w Polsce uruchamiane za późno – dopiero po zakończeniu postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej, a do tego mają wiele wad i trwają zbyt krótko. Dlatego od 2017 r. Fundacja Ocalenie prowadzi program Witaj w domu, wspierając najbardziej potrzebujące rodziny w osiągnięciu niezależności. Program powstał jako to pierwsza i jedyna dotychczas próba zaadaptowania idei prywatnego sponsoringu osób uchodźczych na polski grunt.

Jego głównym celem jest wsparcie rodzin uchodźczych w dążeniu do samodzielności, tak aby po udziale w programie dalsza stała pomoc nie była im już potrzebna. Poprzez wsparcie mieszkaniowe i pracę z zespołem specjalistycznym Fundacji, towarzyszymy rodzinom w drodze do zbudowania dobrego, bezpiecznego życia w nowym kraju.

Wsparcie w osiągnięciu samodzielności

Rodzina, wchodząc do programu (podpisując umowę), zobowiązuje się do korzystania ze wsparcia Fundacji, którego głównym celem jest uzyskanie podstawowej samodzielności. Jej kluczowymi aspektami są: są stabilne zatrudnienie, bezpieczny dach nad głową, komunikatywna znajomość polskiego oraz umiejętność zaopiekowania się kwestiami ważnymi dla rodziny.

Wsparcie Fundacji obejmuje m.in.:

  • indywidualne wsparcie specjalistki ds. integracji,
  • doradztwo zawodowe,
  • wsparcie w poprawianiu stanu zdrowia i kontaktach ze służbą zdrowia,
  • naukę języka polskiego,
  • wsparcie w edukacji dzieci,
  • psychoterapię dla dorosłych i dzieci,
  • konsultacje prawne dla rodzin, które jeszcze są w trakcie ubiegania się o status uchodźcy.

Wsparcie mieszkaniowe

Badania i nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z doświadczeniem uchodźczym pokazują, że zagrożenie bezdomnością jest główną barierą w integracji społecznej.

Dlatego ważnym elementem wspierania rodzin w ramach Witaj w domu jest wsparcie mieszkaniowe: dopłaty do czynszu oraz wsparcie w poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia. Jeśli masz mieszkanie do wynajęcia w Warszawie, zachęcamy do wynajęcia go jednej z uczestniczących w programie rodzin. Przeczytaj więcej na ten temat >>>

 

Ty też możesz się włączyć

Organizacja tak kompleksowego wsparcia dla rodzin uchodźczych jest związana ze znacznymi kosztami i w związku z tym główną przeszkodą w przyjmowaniu nowych rodzin do programu jest brak wystarczających funduszy. Dlatego zachęcamy Was do włączenia się w pomoc konkretnym rodzinom, które poprzez uczestnictwo w programie pracują nad budowaniem dobrego życia dla siebie swoich dzieci. 

Wybierz rodzinę, którą chcesz wesprzeć, ustaw zlecenie stałe lub przekaż jednorazową darowiznę i powiedz z nami WITAJ W DOMU!

 

Fundacja Ocalenie

Fundacja Ocalenie, która prowadzi program i kampanię, działa od 2000 r. wspierając osoby z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa w budowaniu dobrego życia w Polsce.

 

Zobacz film o programie