O programie

Witaj w domu

Program Witaj w domu, prowadzony przez Fundację Ocalenie, to pierwsza i jedyna dotychczas próba zaadaptowania idei prywatnego sponsoringu uchodźców na polski grunt. Choć Rzeczpospolita nie wzięła dotychczas udziału w programie przesiedleń ani relokacji uchodźców, to co roku osoby uciekające przed prześladowaniami przyjeżdżają do Polski i potrzebują naszego wsparcia.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o idei indywidualnego sponsoringu uchodźców, przeczytaj nasz artykuł.

 

Mieszkania

Badania i nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z uchodźcami w Polsce pokazują, że zagrożenie bezdomnością jest główną barierą w integracji społecznej rodzin uchodźczych.

Dlatego kluczowym elementem wsparcia rodzin w ramach  Witaj w domu jest wsparcie mieszkaniowe: pomoc w znalezieniu mieszkania do wynajęcia i dopłaty do czynszów.

Jeśli masz mieszkanie do wynajęcia w Warszawie, zachęcamy do wynajęcia go jednej z uczestniczących w programie rodzin uchodźczych. Przeczytaj więcej na ten temat >>> 

 

Wsparcie

Rodzina, wchodząc do programu (podpisując umowę), zobowiązuje się do korzystania z profesjonalnego wsparcia Fundacji, którego głównym celem jest uzyskanie przez uchodźców uczestniczących w programie podstawowej samodzielności. By mogło się to stać, pomoc Fundacji obejmuje m.in.:

  • naukę języka polskiego,
  • wsparcie w edukacji dzieci,
  • psychoterapię dla dorosłych i dzieci,
  • pomoc w szukaniu pracy,
  • wsparcie w poprawianiu stanu zdrowia i kontaktach ze służbą zdrowia,
  • indywidualne wsparcie asystentki rodziny,
  • pomoc prawną dla rodzin, które jeszcze są w trakcie ubiegania się o status uchodźcy.

 

Ty też możesz pomóc

Organizacja tak kompleksowej pomocy dla rodzin uchodźczych jest związana ze znacznymi kosztami i w związku z tym główną przeszkodą w przyjmowaniu nowych rodzin do programu jest brak wystarczających funduszy. Dlatego poprzez naszą kampanię i stronę witajwdomu.org.pl umożliwiamy prywatnym osobom włączanie się w pomoc konkretnym rodzinom, biorącym udział w programie lub czekającym na możliwość objęcia wsparciem.

Wybierz rodzinę, której chcesz pomóc, przekaż darowiznę dowolnej wysokości i powiedz z nami WITAJ W DOMU!

 

Fundacja Ocalenie

Fundacja Ocalenie, która prowadzi program i kampanię, działa od 2000 r. Wspiera migrantów i migrantki w integracji i indywidualnym rozwoju. Działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. W swoich biurach w Warszawie i Łomży zapewnia cudzoziemcom i cudzoziemkom bezpłatną, specjalistyczną pomoc.