Liza i Arbi

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

Panii Liza jest bardzo chora i nadal czeka na operację. Pan Arbi jest częściowo sparaliżowany i choruje na ostrą odmianę epilepsji. Żyje im się bardzo ciężko, ze względu na choroby i konieczność opieki nad dziećmi nie są w stanie pracować. Ich stan zdrowia nie pozwala na mieszkanie w ośrodku. Gdyby nie udział w programie Witaj w domu, nie mieliby gdzie się podziać.

Tata Leyli i Naiba, który był wcześniej jedynym żywicielem rodziny, został deportowany z Polski. Wysyła im czasem pieniądze zza granicy. Bardzo chciałby połączyć się z rodziną.

We wrześniu Leyla zacznie naukę w pierwszej klasie, a Naib pójdzie do zerówki. Pani Liza boi się, że ze względu na słabszą znajomość polskiego trudno będzie jej wspierać wnuczkę i wnuka w nauce, dlatego w miarę możliwości Fundacji dzieci zostaną objęte wsparciem edukacyjnym.

Rodzina otrzymuje od Fundacji Ocalenie pomoc prawną w procedurze o nadanie statusu uchodźcy. Dorośli chodzą na fundacyjne kursy polskiego.

 Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Pomoc mieszkaniowa / dopłaty do czynszu i rachunków / pomoc prawna / psychoterapia dla dorosłych / nauka języka polskiego / pomoc rzeczowa / wsparcie dukacyjne dla dzieci.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Liza lubi szyć, gotować i sprzątać – żeby w mieszkaniu było miło. Pan Arbi chętnie chodzi z bratankiem i bratanicą na plac zabaw. Dzieci lubią rysować, jeździć na hulajnodze i skakać na trampolinie. W weekendy chodzą na swój ulubiony plac zabaw na Wilanowie.

O czym marzą?

Pani Liza marzy, by jej starszy syn wrócił do Polski, bo bez niego jest im bardzo ciężko. Chciałaby, żeby całą rodziną mogli spokojnie żyć. Żeby dzieci mogły chodzić do szkoły. Marzy im się otwarcie czeczeńskiej restauracji.

CEL: 34 800 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej