Mona i Basim

W jaki sposób wspiera ich udział w programie?

Pomimo znakomitego wykształcenia, zarówno pan Basim, jak i pani Mona zmagają się z barierą językową, która utrudnia im znalezienie pracy zarobkowej. Oboje jednak aktywnie dążą do tego, aby zapewnić swoim córkom bezpieczne i opiekuńcze środowisko, dostęp do wysokiej jakości edukacji oraz szansę na zbudowanie lepszej przyszłości.

W Polsce urodziła się ich najmłodsza córka – Ayda. W tym roku poszła do żłobka, tak by mama miała większe szanse na znalezienie pracy. Poruszanie się w zagranicznym systemie opieki zdrowotnej, zwłaszcza dla rodziny znajdującej się w tak niepewnej sytuacji, stanowiło ogromne wyzwanie. Dzięki udziałowi w programie Witaj w domu rodzina otrzymuje wsparcie w trudnościach życia codziennego, takich jak: umawianie wizyt lekarskich, wsparcie tłumacza podczas badań lekarskich, czy też pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów. Mona i Basim poświęcają dużo czasu na naukę polskiego – samodzielnie i przy wsparciu wolontariuszek z Fundacji. Są bardzo zmotywowani do poprawy warunków życia i aktywnie szukają okazji do nauki, podjęcia pracy, poprawy swojej sytuacji. Niedawno wystąpili do miasta o lokal mieszkalny.

Program umożliwił rodzinie przeprowadzenie się do odpowiedniego, samodzielnego mieszkania, w którym dzieci mają bezpieczne, stabilne miejsce do życia, i w którym mogą bawić się i rozwijać w spokoju. Gula jest uczestniczką programu tutorskiego Fundacji Ocalenie, co pomaga jej w nauce.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

pomoc mieszkaniowa / dopłaty do czynszów i rachunków / pomoc materialna / nauka języka polskiego / wsparcie edukacyjne dla dzieci.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Mona większość wolnego czasu spędza na sprzątaniu, małych udoskonaleniach, wprowadzaniu piękna do mieszkania i czynienia go domem. Gotuje też pyszne dania, w tym także dania kuchni polskiej. Pan Basim w wolnym czasie wychodzi z dziećmi na plac zabaw, gra w tenisa stołowego i czyta książki.

O czym marzą?

Pani Mona pragnie opanować język polski w stopniu biegłym. Chciałaby też lepiej poznać Polskę i jej kulturę. Pan Basim chciałby płynnie posługiwać się językiem polskim oraz założyć własną firmę i stać się przedsiębiorcą. Chciałby mieć swój wkład w rozwój społeczności, której jest częścią.

Na co zbieramy? 

  • pomoc mieszkaniowa
  • dopłaty do czynszów i rachunków
  • pomoc materialna
  • nauka języka polskiego
  • wsparcie edukacyjne dzieci

CEL: 27 530 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.