Nadżib i Nasima

W jaki sposób wspiera ich udział w programie?

W wyniku przejęcia władzy przez talibów, rodzina w Afganistanie była zastraszana i prześladowana. Dzieci nie mogły chodzić do szkoły, pan Nadżib – doświadczony inżynier komunikacyjny –  stracił pracę. Po okresie ukrywania się, rodzina wyemigrowała do Iranu, a następnie do Polski, gdzie otrzymali ochronę uzupełniającą. Wychowują tu 3 synów: dwunastoletniego Eshana, dziesięcioletniego Szira i 8-letniego Hayi’ego. Najstarszy chłopiec dołączył do programu tutoringowego w Fundacji, dzięki czemu otrzymuję wsparcie w nauce. Pani Nasima uczy się na kursach polskiego w Fundacji i robi szybkie postępy. Niedawno skończyła też fundacyjny kurs z podstawowej obsługi komputera i bardzo chce uczyć się dalej.

Mimo, że pan Nadżib zaczął jesienią pracę w firmie cateringowej, zapewnienie godnych warunków życia dla pięciu osób jest dużym wyzwaniem. Rodzina żyje w mieszkaniu bez centralnego ogrzewania, w którym jesienią i zimą jest bardzo zimno. Aby ocieplić mieszkanie potrzebują grzejnika elektrycznego, ale ze względu na koszty elektryczności, trudno im pozwolić sobie na taki wydatek. Rodzina jest zmotywowana do poprawy swojej sytuacji i korzysta z różnych dróg wsparcia w Fundacji: pomocy specjalistki integracji, dopłat do czynszu, kursów polskiego, konsultacji doradczyni zawodowej, wsparcia edukacyjnego w programie Wiedza do potęgi. 

 

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

wsparcie mieszkaniowe / nauczenie się polskiego / stabilna praca / wsparcie edukacji dzieci

Co lubią robić w wolnym czasie?

Cała rodzina ma dużo zainteresowań. W wolnym czasie lubią spędzać czas aktywnie: grać w piłkę nożną, chodzić na spacery po parku. Lubią też i oglądać razem filmy i wspólnie przygotowywać posiłki, co jest okazją do bliskości i dzielenia się opowieściami. Pani Nasima przyznaje, że nie ma czasu na przyjemności, ale bardzo lubi się uczyć i obserwować swoje postępy. Lubi też gotować i zajmować się wizażem. 

O czym marzą?

Rodzice marzą o budowaniu stabilnej i bezpiecznej przyszłości dla całej rodziny, tak by mogli się rozwijać i realizować swoje zainteresowania. Chcą, aby dzieci otrzymały dobre wykształcenie i stały się źródłem wsparcia dla rodziny i społeczności. Pan Nadżib chciałby również pozytywnie wpływać na swoją społeczność, pomagać osobom potrzebującym, rozwijać się zawodowo i pielęgnować relacje rodzinne. Zarówno pani Nasima, jak i synowie bardzo chcą nauczyć się biegle polskiego. Najstarszy Eshan marzy o karierze lekarza lub piłkarza.

Na co zbieramy?

  • dopłaty do czynszu
  • wsparcie specjalistki integracji
  • doradztwo zawodowe
  • kursy polskiego
  • wsparcie edukacyjne dla dzieci

CEL: 55 072 zł

To koszt wsparcia udzielanego rodzinie w programie.