Slide Shakhodat
i Mahmadsaid
Shakhodat i Mahmadsaid uciekli z Tadżykistanu
5 lat temu. Mają czwórkę dzieci: piętnastoletnią Yosmin,
trzynastoletniego Dzhovida, siedmioletnią Maryam
i czteroletniego Idrisa. Uczestniczą w programie
Witaj w domu, rodzice uczą się polskiego i szukają pracy.
Dzieci otrzymują wsparcie w edukacji.

Shakhodat i Mahmadsaid

13 czerwca 2019

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

Właściciele poprzedniego mieszkania, w którym mieszkała rodzina, nie pozwalali im się zameldować, co utrudniało załatwienie jakiejkolwiek urzędowej sprawy.

Rodzice uczą się polskiego w Fundacji i chcą pracować. Pani Shakhodat pracowała jako szwaczka, ale trafiła na nieuczciwego pracodawcę. W tej chwili aktywnie szuka kolejnej pracy.  Pan Mahmadsaid jest z wykształcenia prawnikiem i nauczycielem arabskiego. Nie może pracować fizycznie ze względu na problemy ze zdrowiem, więc najchętniej powróciłby do uczenia lub został kierowcą.

Starsze dzieci otrzymują pomoc w nauce od wolontariuszek i wolontariuszy Fundacji Ocalenie.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / wsparcie w szukaniu pracy / język polski / wsparcie w nauce dla dzieci.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Najchętniej w wolnym czasie spotykają się ze znajomymi. Lubią też chodzić do parku, który jest blisko meczetu, organizować pikniki i piec szaszłyki. Jednym z ich ulubionych miejsc w Warszawie jest Starówka – szczególnie ładnie wygląda oświetlona wieczorem. Nawet ostatniego Sylwestra spędzili właśnie na Placu Zamkowym.

O czym marzą?

Rodzice marzą o tym, by dobrze nauczyć się języka polskiego, oraz dać swoim dzieciom edukację i dobry start w życie. Dzhovid chciałby być zawodowym piłkarzem. Yosmin chciałaby zostać tłumaczką, chociaż rodzice namawiają ją na stomatologię.

CEL: 23 100 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej