Shakhodat i Mahmadsaid

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

Rodzina Pani Shakhodath przeprowadziła się do mieszkania komunalnego w maju 2023r. i rozpoczęła samodzielne życie już bez wsparcia finansowego Fundacji. Dzieci nadal uczestniczą w programie tutorskim i otrzymują wsparcie w nauce.

Shakhodat i Mahmadsaid uciekli z Tadżykistanu 5 lat temu. Mają czwórkę dzieci: szesnastoletnią Yosmin, piętnastoletniego Dzhovida, ośmioletnią Maryam i pięcioletniego Idrisa. Uczestniczą w programie Witaj w domu, w ramach którego otrzymują dopłaty do czynszu. Dzieci otrzymują wsparcie w edukacji.

Właściciele poprzedniego mieszkania, w którym mieszkała rodzina, nie pozwalali im się zameldować, co utrudniało załatwienie jakiejkolwiek urzędowej sprawy. Dzięki udziałowi w programie i dopłatom do czynszu rodzina może mieszkać w odpowiednich warunkach, oczekując na przyznanie lokalu komunalnego.  

Pani Shakhodat mówi dobrze po polsku i pracuje jako szwaczka. Pan Mahmadsaid jest z wykształcenia prawnikiem i nauczycielem arabskiego. W Tadżykistanie prowadził organizację humanitarną. Nie może pracować fizycznie ze względu na problemy ze zdrowiem, więc najchętniej powróciłby do uczenia lub został kierowcą. W przyszłości chciałby znowu pracować w organizacji humanitarnej.  

Starsze dzieci otrzymują pomoc w nauce od wolontariuszek i wolontariuszy Fundacji Ocalenie. Najmłodszy Idris ma problemy zdrowotne i potrzebuje terapii logopedycznej.

W pandemii sytuacja rodziny pogorszyła się ze względu na większe trudności ze znalezieniem pracy i problemy zdrowotne.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / wsparcie w szukaniu pracy / język polski / wsparcie w nauce dla dzieci / pomoc w kontakcie z urzędem dzielnicy w oczekiwaniu na mieszkanie komunalne

Co lubią robić w wolnym czasie?

Najchętniej w wolnym czasie spotykają się ze znajomymi. Lubią też chodzić do parku, który jest blisko meczetu, organizować pikniki i piec szaszłyki. Jednym z ich ulubionych miejsc w Warszawie jest Starówka – szczególnie ładnie wygląda oświetlona wieczorem. Nawet ostatniego Sylwestra spędzili właśnie na Placu Zamkowym..

O czym marzą?

Rodzice marzą o tym, by dobrze nauczyć się języka polskiego oraz dać swoim dzieciom edukację i dobry start w życie. Dzhovid chciałby być zawodowym piłkarzem. Yosumin właśnie wybiera swój przyszły zawód – waha się pomiędzy dziennikarstwem i stomatologią. 

Na co zbieramy?

  • dopłaty do czynszu
  • kurs polskiego
  • wsparcie edukacyjne dzieci
  • wsparcie w szukaniu pracy

CEL: 36 000 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej