Shakhodat i Mahmadsaid

W jaki sposób pomaga im udział w programie?

Właściciele poprzedniego mieszkania, w którym mieszkała rodzina, nie pozwalali im się zameldować, co utrudniało załatwienie jakiejkolwiek urzędowej sprawy. Rodzice uczą się polskiego w Fundacji i chcą znaleźć pracę. Podczas poprzedniej rekrutacji do przedszkola Idris niestety nie został przyjęty, więc Pani Shakhodat musiała zostać z nim w domu. Kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, Pani Shakhodat będzie szukać pracy jako krawcowa lub w piekarni. Pan Mahmadsaid jest z wykształcenia prawnikiem i nauczycielem arabskiego. Nie może pracować fizycznie ze względu na problemy ze zdrowiem, więc najchętniej powróciłby do uczenia lub został kierowcą.

Starsze dzieci otrzymują pomoc w nauce od wolontariuszek i wolontariuszy Fundacji Ocalenie.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Wsparcie mieszkaniowe/ praca/ język polski/ wsparcie w nauce dla dzieci.

Co lubią robić w wolnym czasie?

Najchętniej w wolnym czasie spotykają się ze znajomymi. Lubią też chodzić do parku, który jest blisko meczetu, organizować pikniki i piec szaszłyki. Jednym z ich ulubionych miejsc w Warszawie jest Starówka – szczególnie ładnie wygląda oświetlona wieczorem. Nawet ostatniego Sylwestra spędzili właśnie na Placu Zamkowym.

O czym marzą?

Rodzice marzą o tym, by dobrze nauczyć się języka polskiego, oraz dać swoim dzieciom edukację i dobry start w życie. Dzhovid chciałby być zawodowym piłkarzem. Yosmin chciałaby zostać tłumaczką, chociaż rodzice namawiają ją na stomatologię.

CEL: 23 100 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej