Zahra i Sayed

W jaki sposób wspiera ich udział w programie? 

Sayed i Zahra uciekli z Afganistanu w 2021 roku. Zahra opuszczając Afganistan była w 7 miesiącu ciąży z pierwszym synkiem. Wsparcia udzieliła im polska armia. W Polsce ubiegali się o ochronę międzynarodową i otrzymali status uchodźcy. Wychowują dwóch chłopcy: czteroletni Amir we wrześniu zaczął chodzić do przedszkola, młodszy Ali pozostaje pod opieką mamy. Pani Zahra stara się maksymalnie wykorzystać czas, gdy dzieci są małe, i intensywnie uczy się polskiego. Ma nadzieję, że to pomoże jej znaleźć pracę, gdy obaj chłopcy pójdą do przedszkola lub szkoły. Wsparcia w nauce udziela jej wolontariuszka z Fundacji. Pan Sayed pracuje fizycznie przy budowie drogi – jego praca jest wyjazdowa, poza Warszawą, dlatego może spędzać z rodziną tylko dwa dni w tygodniu.

Dopłaty do czynszu pomagają im utrzymać wynajęte mieszkanie – w przyszłości bardzo chcieliby uzyskać mieszkanie socjalne. Ze względu na potrzeby małych dzieci i dorywczy charakter pracy pana Sayeda, większość zarobionych pieniędzy pochłaniają bieżące wydatki. Rodzina pracuje nad poprawą sytuacji przy wsparciu specjalistki programu, która towarzyszy im m.in. w załatwianiu spraw urzędowych czy przy wizytach w placówkach zdrowia. Rodzina za swój największy potencjał uznają zapał do nauki – pani Zahra robi szybkie postępy w języku polskim, pan Sayed jest gotów do każdej pracy i chętnie uczy się nowych rzeczy.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby? 

dopłaty do czynszu / wsparcie specjalistki integracji / nauczenie się  polskiego / stała praca / wsparcie mentorskie

Co lubią robić w wolnym czasie?

Rodzina chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, podczas wspólnych gier i zabaw. Pani Zahra pasjonuje się sztuką zdobienia skóry henną i szyciem ubrań.

O czym marzą?

“Każdy człowiek ma marzenia. Naszym jest lepsza przyszłość dla naszych dzieci. To najważniejsza rzecz dla rodziców, nic więcej nie ma znaczenia.”

Na co zbieramy? 

  • dopłaty do czynszu
  • wsparcie integracyjne
  • wsparcie wolontariuszki w nauce polskiego
  • doradztwo zawodowe

CEL: 31 328 zł

To koszt wsparcia udzielanego rodzinie w programie.