Emilia

W jaki sposób pomoże im udział w programie?

Dzięki społecznemu wsparciu oraz pomocy prawnej udzielonej przez Fundację Ocalenie, całej rodzinie przyznano pobyt humanitarny w Polsce. Pani Emilia wykonała niesamowitą pracę na drodze do usamodzielnienia się i niedawno przeprowadziła się z dziećmi do mieszkania komunalnego. Może zatem opuścić nasz program.

Pani Emilia uciekła z Rosji razem z synem Michałem. Córka Iza urodziła się już w Polsce. Choć są tu już od kilku lat, długo nie wiedzieli, czy będą mogli tu zostać. Pani Emilii w Rosji grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego ostatecznie, dzięki społecznemu wsparciu oraz pomocy prawnej udzielonej przez Fundację Ocalenie, całej rodzinie przyznano pobyt humanitarny w Polsce. Pani Emilia nie obawia się już deportacji i wkrótce będzie mogła podjąć legalną pracę. Do tej pory chodziła na zajęcia w szkole kosmetycznej i uczyła się polskiego – mamy nadzieję, że to zaprocentuje przy poszukiwaniu pracy.

Na początku programu rodzina musiała przeprowadzić się do nowego, samodzielnego mieszkania. Było to konieczne, bo właścicielka poprzedniego mieszkania, w którym Pani Emilia wynajmowała dla swojej rodziny pokój, zażądała, by jak najszybciej się wynieśli.

Aby poradzić sobie z traumą z przeszłości oraz podołać nowym wyzwaniom, Pani Emilia korzysta z psychoterapii. Nadal pomagamy jej również w sprawach prawno-administracyjnych. W mierzeniu się z organizacyjnymi wyzwaniami stojącymi przed nią jako cudzoziemką i samodzielną matką z dwójką dzieci wspiera ją także asystent rodziny.

W 2020 roku Pani Emilia przeprowadziła się z jednej z podwarszawskich gmin do Warszawy, by mieć większe szanse na znalezienie pracy i by dzieci mogły korzystać ze wsparcia wolontariuszy fundacji w nauce. W 2021 roku rodzina musiała zmienić mieszkanie, a Pani Emilia nie mogła kontynuować pracy w dotychczasowym miejscu. Później jednak z własnej inicjatywy poszła na kurs zawodowy i zdobyła nową pracę.

Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?

Psychoterapia / pomoc rzeczowa / wsparcie asystentki rodziny

Co lubią robić w wolnym czasie?

Pani Emilia najchętniej spędza czas z dziećmi. Chodzą razem do parku, bo Iza bardzo lubi kwiaty. Michał skończył właśnie kurs wprowadzający do programowania, a także chodzi na boks.

O czym marzą?

Pani Emilia marzyła o tym, żeby razem z dziećmi zostać w Polsce. Po uzyskaniu zezwolenia na pobyt humanitarny odetchnęła z ulgą. Teraz chciałaby zapewnić dobre warunki życia swoim dzieciom i wspierać je w realizacji ich marzeń.

Pani Emilia chciałaby pracować jako kucharka, a Michał przygotowuje się do zawodu programisty.

Na co zbieramy?

  • dopłaty do czynszu
  • pomoc rzeczowa
  • psychoterapia dla dorosłych
  • wsparcie asystentki rodziny

CEL: 30 240 zł

To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.

AKTUALNOŚCI

Przeprowadzka do Warszawy!

Z początkiem września rodzina pani Emilii przeprowadziła się do Warszawy - wcześniej mieszkali w jednym z podwarszawskich miast. Pani Emilia liczy, ze w Warszawie łatwiej jej będzie znaleźć pracę, którą będzie się dało pogodzić z samodzielnym wychowywaniem dwójki dzieci. Tymczasem Michał i Iza zaczęli kolejny rok szkolny już w nowych…

Więcej

Epidemia – rodziny uchodźcze w kryzysie

W związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i uchodźczyń z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych. Uchodźcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które…

Więcej

Mamy to! Pani Emilia i jej dzieci mogą zostać w Polsce!

Pamiętacie nasz apel z czerwca? Prosiliśmy o podpisy pod petycją w sprawie udzielenia pobytu humanitarnego Pani Emilii i dwójce jej dzieci, Michałowi i Izie. Ostatecznie pod petycją znalazło się 929 Waszych podpisów Rodzinie groziła deportacja do Rosji, która nie jest dla nich bezpiecznym krajem. Wasze podpisy i udostępnienia oraz wysiłki…

Więcej

Apel o udzielenie pobytu humanitarnego rodzinie Emilii

Fundacja Ocalenie zbiera podpisy pod petycją, skierowaną do Komendanta Głównego Straży Granicznej i Komendanta Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, o udzielenie pobytu humanitarnego w Polsce Pani Emilii i i dwójce jej dzieci, nastoletniemu Michałowi i malutkiej Izie. Prosimy o podpisanie petycji w tej sprawie. Rodzinie grozi deportacja do Rosji, która nie…

Więcej