Luiza
W jaki sposób wspiera ich udział w programie?
Zanim rodzina została objęta programem, wszyscy mieszkali w dwupokojowym mieszkaniu, współdzielonym z inną rodziną. Rodzina Luizy miała dla siebie tylko jeden dwunastometrowy pokój, a łazienkę i kuchnię dzieliła z pozostałymi mieszkańcami. W lokalu było dużo wilgoci i pleśni. Po przystąpieniu do programu Pani Luiza z dziećmi mogła przenieść się do większego, samodzielnego mieszkania w lepszym stanie.
Na początku 2025 roku, przy wsparciu prawnika Fundacji, rodzina otrzymała zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Pani Luiza cieszy się, że to pomoże jej znaleźć stałą pracę – dotychczas, z powodu nieuregulowanej sytuacji pobytowej, pracowała głównie dorywczo. Dla dzieci to szansa na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, którego brak negatywnie wpływał na ich samopoczucie i postępy w szkole. Po siedmiu latach życia w niepewności i poczuciu zagrożenia, rodzina wreszcie może odetchnąć z ulgą i skupić się na realizacji kolejnych celów.
Pani Luiza ciężko pracuje, aby zapewnić rodzinie utrzymanie. Na co dzień rodzina korzysta ze wsparcia specjalistki integracji i pomocy psychologicznej. Dzieci uczestniczą w programie tutoringowym i otrzymują wsparcie w nauce.
Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?
wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / wsparcie integracyjne / psychoterapia dla mamy / wsparcie w nauce dla dzieci / pomoc prawna
Co lubią robić w wolnym czasie?
Pani Luiza nie ma kiedy odpoczywać – nie ma wolnego czasu. Chciałaby mieć choćby jeden dzień dla siebie. Mogłaby wtedy iść do fryzjera, bo nie pamięta kiedy była ostatnio – na pewno jeszcze w Czeczenii. Pani Luiza lubi warszawskie metro – początkowo trochę się bała, że sobie w nim nie poradzi, ale potem bardzo jej się spodobał ten sposób poruszania się po mieście.
O czym marzą?
Pani Luiza chciałaby zostać w Polsce, utrzymać pracę, dać dzieciom wykształcenie i życie, na które sama nie miała szansy. Makha chce zostać lekarką, Petima nauczycielką, a Ruslan strażakiem.
NA CO ZBIERAMY?
- dopłaty do czynszu
- pomoc prawna
- psychoterapia dla dorosłych
- wsparcie edukacyjne dzieci
- wsparcie specjalistki integracji
CEL: 40 680 zł
To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.