Luiza
W jaki sposób pomaga im udział w programie?
Zanim rodzina została objęta programem, wszyscy mieszkali w dwupokojowym mieszkaniu, współdzielonym z inną rodziną. Rodzina Luizy miała dla siebie tylko jeden dwunastometrowy pokój, a łazienkę i kuchnię dzieliła z pozostałymi mieszkańcami. W lokalu było dużo wilgoci i pleśni. Po przystąpieniu do programu Pani Luiza z dziećmi mogła przenieść się do większego, samodzielnego mieszkania w lepszym stanie.
Pani Luiza, pomimo cukrzycy i problemów z sercem, po przeprowadzce do nowego mieszkania znalazła pracę w wegetariańskiej knajpce – najpierw zmywała naczynia, a potem pracowała jako kucharka. Bardzo lubiła tę pracę, ale w trakcie pandemii musiała z niej zrezygnować, aby zająć się dziećmi w domu. W tej chwili, ze względu na kryzys w branży, bardzo trudno jej coś znaleźć na stałe.
Na co dzień korzysta ze wsparcia naszej psychoterapeutki i mentorki. Dzieciom w nauce pomagają fundacyjne wolontariuszki. O ile Makha uczy się bardzo dobrze, to młodsze dzieci mają kłopoty z nauką, szczególnie Ruslan, który raz już nie zdał do kolejnej klasy. Mała Zarema chodzi do przedszkola.
Wciąż nie wiedzą, czy będą mogli zostać w Polsce – są nadal w procedurze o nadanie statusu uchodźcy. W związku z tym otrzymują też w Fundacji pomoc prawniczki.
Niestety w trakcie pandemii Pani Luiza straciła pracę, ale w 2021 roku udało jej się znaleźć nową. W 2021 pani Luiza wraz z dziećmi otrzymała decyzję urzędową nakazującą wyjazd z Polski. Ze względu na zagrożenie przemocą domową i przemocą ze strony byłego męża, ona i dzieci nie mogą wrócić do ich kraju pochodzenia, bo nikt by ich tam nie chronił. Dlatego walczymy o to, aby mogli zostać w Polsce. Oprócz pomocy prawnej pomogliśmy Pani Luizie w uruchomieniu petycji do polskich władz, by pozwolili im zostać.
Jakie są ich najpilniejsze potrzeby?
Wsparcie mieszkaniowe / dopłaty do czynszu i rachunków / wsparcie asystentki rodziny / psychoterapia dla mamy / wsparcie w nauce dla dzieci / pomoc prawna
Co lubią robić w wolnym czasie?
Pani Luiza nie ma kiedy odpoczywać – nie ma wolnego czasu. Chciałaby mieć choćby jeden dzień dla siebie. Mogłaby wtedy iść do fryzjera, bo nie pamięta kiedy była ostatnio – na pewno jeszcze w Czeczenii. Pani Luiza lubi warszawskie metro – początkowo trochę się bała, że sobie w nim nie poradzi, ale potem bardzo jej się spodobał ten sposób poruszania się po mieście.
Dzieci lubią grać w piłkę nożną i jeździć na hulajnodze. Ich ulubionym miejscem w Warszawie jest Arkadia, bo jest tam wielka zjeżdżalnia dla dzieci.
O czym marzą?
Pani Luiza chciałaby zostać w Polsce, utrzymać pracę, dać dzieciom wykształcenie i życie, na które sama nie miała szansy. Makha chce zostać lekarką, Petima nauczycielką, a Ruslan strażakiem.
NA CO ZBIERAMY?
- dopłaty do czynszu
- pomoc prawna
- psychoterapia dla dorosłych
- wsparcie edukacyjne dzieci
- wsparcie asystentki rodziny
CEL: 40 680 zł
To roczny koszt wsparcia, zapewnianego rodzinie w ramach programu.